Styrelse 2017-19

Bild på DiOS styrelse:

Bakre raden fr.v.: Peter Bylund, Thomas Magnuson (ordf), Jan-Ola Gustafsson, Johnny Östh, Gunnar Henriksson, Bo Holmberg, Göran Carlander och Kent Pettersson
Sittande fr.v.: Ann Lindström, Marianne Persson och Karin Jansson.
Saknas: Katarina Bergshem och Stig Nyman

DiOS Adress:
Diabetesorganisationen i Sverige
Upplandsgatan 3, 3tr
111 23 Stockholm
Telefon: 08 – 545 542 00

Enklaste sättet att kontakta styrelsen är via kontaktformuläret på hemsidan.

Verkställande utskott

Thomas Magnusson Solna
Ordförande
mobil: 0735-417549
e-post: thomas.magnusson@diabetesorg.se

Göran Carlander Karlskrona
Förste vice ordförande
mobil: 070-326 40 31
e-post: goran.carlander@gmail.com

Gunnar Henriksson Alingsås
Ekonomiansvarig
mobil: 0705-34 60 84
e-post: gunnar@henriksson.org

Övriga ledamöter

Peter Bylund Stockholm
mobil: 0730-405284
e-post: peter.bylund@telia.com

Bo Holmberg Spånga
mobil: 073 – 785 68 98
e-post: holmberg.bo@gmail.com

Jan-Ola Gustafsson Alingsås
tel: 0320-39159
e-post: jog.hyssna@telia.com

Ann Lindström Stockholm
mobil: 0739-245090
e-post: ann.lindstrom54@gmail.com

Karin Jansson Karlholmsbruk
mobil: 076-209 69 68
e-post: karinjanssonsd@hotmail.com

Stig Nyman Stockholm
e-post: stiggunnarnyman@gmail.com

Suppleanter

Katarina Bergshem Linköping
e-post: kbergshem@hotmail.com

Kent Pettersson Ronneby
e-post: petterssonk56@gmail.com

Johnny Östh Alingsås
mobil: 073 – 805 80 10
e-post: johnny.osth@telia.com

Marianne Persson Kista
mobil: 070-482 78 58
e-post: persson.1946@hotmail.com